Treningi gruzowiskowe
Treningi na gruzowiskach mają zupełnie inną specyfikę, niż treningi terenowe. Na gruzach poruszamy się w niezwykle ciężkim i często trudno dostępnym terenie.
Zajęcia tego typu wymagają zaangażowania dużo większych nakładów. Po pierwsze dlatego, że specjalistycznych gruzowisk w Polsce wcale nie jest tak wiele, po drugie, że sam przebieg ćwiczeń jest odmienny, niż w przypadku zajęć terenowych. Na gruzowiskach, pozoranci są często tak poukrywani, że psy nie mają bezpośredniego kontaktu wzrokowego z zaginionymi. Muszą zaufać wyłącznie swojemu węchowi. Co więcej, w przypadku bardziej zaawansowanych psów, pozoranci zostają rozlokowani w niedalekiej odległości od siebie. Symuluje to, realne sytuacje, w których dochodzi np. do zawalenia się zamieszkałego budynku.
Pracując "na gruzach", zarówno przewodnicy jak i pozoranci muszą być ubrani w stroje ochronne, takie jak kaski, czy obuwie za kostkę, najlepiej z podeszwą antyprzebiciową. Za każde odnalezienie pies nagradzany jest pysznymi smakołykami.
Ponadto ćwiczymy:
- orientację oraz nawigację w terenie za pomocą GPS-a, kompasu, mapy
- pierwszą pomoc
- planowanie i koordynowanie akcji poszukiwawczych
- współpracę tą między ludzką i tą międzygatunkową
- poruszanie się w obszarach trudno dostępnych w terenie niezurbanizowanym (bagna, lasy) jak i zurbanizowanych (opuszczone budynki , gruzowiska)
- komunikację radiową
- kondycję swoją i naszych psów
NADZÓR MERYTORYCZNY NAD SZKOLENIEM GPR OSP MARKI PROWADZI:
Edwardr Rosiak - młodszy instruktor szkolenia psów ratowniczych PSP, wieloletni naczelnik GPR OSP Łódź, a przede wszystkim bardzo doświadczony przewodnik psów ratowniczych Edward Rosiak od października 2019 r. nadzoruje proces szkolenia psów z GPR OSP Marki, z zakresu pracy w terenie otwartym jak i na gruzowiskach.